I Södertälje har kommittén för nationaldagsfirandet inbjudit statsminister Göran Persson att tala på Torekällberget den 6 juni. Vilket fått både Södertäljes höger och vänstern att se rött. Dom tycker att det är olämpligt med politiska tal denna dag. Vilket det inte skulle bli i och med att Göran Persson talar som förträdare för Sverige och inte socialdemokraterna.
I Norge var det inget problem. Där deltog Göran Persson i firandet den 17 maj tillsammans med Norges statsminister Kjell Magne Bondevik. Varför skulle inte det fungera lika bra här i Södertälje?
Jag förstår inte upprördheten. Skulle en statsminister inte kunna vara opolitisk? Varför har vi då en statsminster som ska representera vårat land? Nej, jag tror nog att högern och vänstern är fel ute. Inte för att jag gillar nationaldagen men att göra partipolitik av statsministerns deltagande i firandet är helt fel.

Blogline
HBTQ-tjejer
Kommentarer