Det finns mycket att skriva om katastrofen i Louisiana. Det är konstigt men inte obegripligt att inte alla evakuerades. Det fanns antagligen varken resurser eller tid. Däremot är det inte försvarbart att dom fattigaste och svagaste lämnades helt åt sitt eget öde. Och det är obegripligt att det dröjde så länge innan hjälpen kom när katastrofen var ett faktum.

Trots alla hemska bilder och vittensmål från New Orleans är det en sak som upprör mig mer än annat. Mitt under och direkt efter orkanens härjningar begicks en mängd våldtäkter. OK, jag kan förstå att folk bryter sig in för att leta mat och annat för att överleva. Jag kan också inse att drogberoende människor, som inte kan få sina droger på vanligt sätt, löper amok av abstinensen. Men att en 11-årig flicka som sökt skydd i ett evakueringsläger blir våldtagen och halshuggen är totalt obegripligt.

Hur kan den som kämpar för sin egen överlevnad våldta?! Det ger varken mat i magen, färskt vatten att dricka, torra kläder på kroppen, tak över huvudet eller trygghet mitt i kaoset. Jag får det bara inte att gå ihop…

Bookmark and Share

Fler intressanta texter:

  1. Eftertanke

4 kommentarer till “Vem våldtar för att överleva?”

  1. lisa skriver:

    för att även de våldsamma lämnades kvar? om gemene man blir våldsammare, aggressivare och mer svårkontrollerad under en sådan här situation, vad tror du händer med de som redan är våldsamma individer? de som redan känner sig maktlösa, nedtryckta, och som redan har en brottsbana? kanske behöver medicinering för att hålla borta demoner eller använder droger för att förtrycka det på egen hand? crack-addicts som inte får sin fix?
    plus, definitionen av trygghet är inte densamma för oss alla. varm säng och nära & kära är inte det alla söker. har man en vardag som är våldsam misär så blir man inte mjuk och omtänksam bara för att staden man bor i träffats av Katrina, man fortsätter sin bana men än värre. inte bara pga situationen, men också för att helt plötsligt är där ingen som kan stoppa en.

    jag vet inte hur statistikistiken ser ut över brott i New Orleans en vanlig dag men jag vet att det är en av Usas mest brottstäta städer. nu efter vad som hänt så får vi för första gången höra om brott som begåtts i New Orleans. det säljer lösnummer och det får läsaren att känna. våldtäkterna, morden och våldet som skett tidigare har aldrig varit något man pratat eller skrivit om. nu har det varit en hemsk situation och allt har dragits till sin spets, och helt plötsligt hör vi om allt.
    jag tror att det gör det hela lite svårt att tolka.

  2. Iréne skriver:

    Klart jag fattar att även våldsverkarna blev kvar. Men jag är tillräckligt naiv för att tro att även dom blev upptagna med att överleva. Och att det kräver så mycket energi att dom inte orkar/kan våldta. Men som du skriver, det är inget dom stänger av och på och nu finns det gott om tillfällen.

  3. Annica Tiger skriver:

    Jag har också svårt att förstå detta, även om Lisa ger en vettig eventuell förklaring. Men det är nog svårt att sätta sig in i hur man själv skulle agera och reagera i en sådan omfattande katastrof. Det kanske är så att antingen framträder ens goda sidor eller så blir det totalkollaps och de mörka sidorna (som finns inom alla) tar över.

    Men det där du skriver:
    ”Men att en 11-årig flicka som sökt skydd i ett evakueringsläger blir våldtagen och halshuggen är totalt obegripligt.”

    Det är i alla situationer helt obegripligt. Det måste vara sjuka, sjuka människor som utför något dylikt.

    Annica

  4. Iréne skriver:

    Annica: Jo, det är klart att det alltid är obegripligt.

Skriv en kommentar

(obligatorisk)

(obligatorisk)

Du kan använda dessa HTML taggar och attribut: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© 2010 Min plats bland orden Suffusion WordPress theme by Sayontan Sinha