Från Lindex på gågatan i Södertälje, där jag och frugan igår köpte byxor och bytte julklappar som inte passade, väller det just nu ut svart stickande rök som ingen kan andas in någon större mängd av innan man dör. Oroligt följer jag nyhetsrapporteringen och ber till Gud att ingen ska ha dött eller skadats.

Just nu vid 17-tiden ska tre brandmän och en privatperson ha fått lättare skador och jag hoppas det ska stanna där. Men Lindex är en djup trång affär där det är svårt att ta sig ut när något sådant här händer. Oron gnager att det ska ha hänt vänner och bekanta något. Fast jag vill hoppas på det bästa och inte ta ut elände i förväg.

Ja, du ser hur jag försöker lugna mig själv genom att blogga.

Fler bloggar om Södertälje, nyheter och Intressant.

Uppdatering: Det hela slutade utan att någon skadades allvarligt. Lindex och dom andra affärernas personal måste har gjort utrymningen efter regelboken. En stor eloge till dom!

Bookmark and Share

Fler intressanta texter:

  1. Oktober brinner

3 kommentarer till “Det brinner i centrala Södertälje”

  1. Annica Tiger skriver:

    Nu på morgonen hörde jag att det finns risk att huset är så pass skadat av elden och värmen att det finns rasrisk. De vet inte heller om någon finns kvar i Lindex. Tänk om någon stackars kund ligger i en hörna? Allt detta för att de inte hade sprinklers installerade. Det borde vara lag på att sådant brandskydd ska finnas i offentliga lokaler och butiker/gallerior.

    Annica

  2. Iréne skriver:

    Annica: Ja, sprinklers borde vara obligatoriskt i alla offentliga lokaler. Vad jag hört så är det inte längre någon risk för ras.

  3. Christina W skriver:

    Dessvärre följde de inte regelboken på Lindex. Brandlarmet gick länge utan att personalen agerade – det var först när de såg att det brann som de gjorde något.
    Men det är inte lätt det här med brandlarm…sällan de tas på allvar p g a många fel – larmningar.

Skriv en kommentar

(obligatorisk)

(obligatorisk)

© 2010 Min plats bland orden Suffusion WordPress theme by Sayontan Sinha