När jag idag tog mig en skogspromenad förväntade jag mig att hitta mängder av svamp och lingon. Inte för att jag skulle plocka. Nej, jag hade naturligtvis kameran i högst hugg i hopp om något värt att publicera här. Och vad fick jag då se?

Konstigt ställe att göra upp eld på. Mitt bland det torra barren under en gran. Hmm… Det kanske inte är en eld av mänsklig hand utan åskan som slagit ner. Eller?

När jag något konfunderad gick vidare höll jag på att halka på en hög med äpplen. Kanske har någon fått nog av alla äpplen i trädgården eller inte behöver mer äppelmos. Nja, mer troligt är att äpplerna är utlagda till rådjuren av någon jakltglad person.

Strax efteråt så snubblade jag till igen och höll på att stå på öronen i en hög med rabarber. Brukar man mata skogens djur med det? Jag har ingen aning. Men jag tog i alla fall det säkra före det osäkra när jag gick hem och stängde av kameran för att istället titta var jag satte fötterna.
Inga intressanta texter.

Blogline
HBTQ-tjejer
Rabarber tror jag inte att så många djur äter? Äpplena behöver ju inte vara utlagda av en jaktintresserad person, även om det nu förekommer att man lägger ut foder för att lätt kunna skjuta sitt byte, men många lägger ut foder bara för att de vill värna om djuren. Men det är ju vintertid som det är aktuellt med stödfodring. Inte nu. Det kan vara så enkelt att någon storstädat i trädgården och inte velat lägga allt på komposten. Det förmultnar ju, med tiden. Det hade varit värre om det varit skrot, bilbatterier eller annat.
Annica
Annica: Du har rätt i att djuren inte behöver matas nu. Men att släpa det långt in i skogen verkar vara att ta i om man bara vill göra sig av med skräpet efter att ha gjort i ordning trädgården. Tyvärr så finns det ju också gott om bilskrot och annat miljöfarligt skräp i vår skog. Fast det har dom inte släpat så djupt in.