Nu försöker en ny bokmässa etablera sig i Stockholm, Boksalongen. Men kostnaden för monterplats och anmälningsavgift alldeles för hög. Billigaste platsen kostar 4 500 kr plus moms och till det kommer en anmälningsavgift på 4 500 kr plus moms. Det blir 11 250 kr inklusive moms vilket är alldeles för dyrt för ett litet förlag som i bästa fall får sälja 10 böcker.
Det är tråkigt då SkrivarSidan fyller tio år nästa år. Men det går inte att se det som bra marknadsföring, reklam. En bokmässa ger för lite tillbaka till ett förlag av vår storlek. Tyvärr.
Men jag är trots det glad att boksalongen startar och kommer självklart att besöka den. Mässan håller öppet 3-5 april 2009.
Andra bloggar om: Boksalongen, bokmässa, bokmässor, litteratur, förlag
och
Intressant
Det är svårt att skriva en text som får nackhåren att resa sig. Alltför ofta hamnar sådana berättelser i klysch-fällan dvs ord och uttryck som är utslitna och mist sin ursprungliga mening. Det lockar ofta fram skratt istället för att måla upp bilder i läsarens huvud.
Den som läser en rysare vill bli rädd. För att du ska lyckas med det krävs att du överraska och samtidigt spela på läsarens egna rädslor.
Skriv om din mardröm, halloweenfesten, elavbrottet, vilse i skogen och mörkret eller aktiebörsen. Högst 6 500 tecken inklusive mellanslag.
Andra bloggar om: skrivövning, skrivtips, skirv, skriva, skrivande, författar, rysare, halloween
och
Intressant
Tog mig en runda med kameran i mitt bostadsområde Fornbacken i Södertälje.
Andra bloggar om: Fornbacken, Fornhöjden, Södertälje, bild, bilder, foto, fotografier, höstbilder, oktober, höst, blommor
och
Intressant
Kommentarer